Koliko košta 1 kWh struje u Srbiji

U trenutnom energetskom pejzažu Srbije, cena 1 kWh struje je tema od velike važnosti za sve građane. Razmišljajući o trošku električne energije kroz životna iskustva, setio sam se jednog leta kada su mi računi za struju bili neobično niski.

Ipak, već sledeće zime, cena je skočila. Ovo je samo jedan od primera kako cena 1 kWh struje Srbija može fluktuirati, a saznaćemo kako se očekivana poskupljenja struje projektuju za 2025. godinu.

Analizirajući trenutnu situaciju, gledamo na specifične faktore koji utiču na trošak električne energije i kako državne politike i globalni ekonomski trendovi mogu doprineti budućim promenama cena.

Cena 1 kWh struje u Srbiji

Snabdevanje strujom u Srbiji
Snabdevanje strujom u Srbiji | YouTube

U Srbiji, cena struje se razlikuje zavisno od tarifnih zona i potrošačkih navika. Važno je razumeti kako se formiraju cene struje po tarifama kako biste mogli bolje planirati svoju potrošnju.

Cene su podeljene na zelenu, plavu i crvenu zonu, a svaka ima specifične tarife koje odgovaraju različitim periodima dana i nivoima potrošnje.

Jednotarifno merenje
Zona Viša dnevna tarifa
Zelena zona 7,97 RSD
Plava zona 11,96 RSD
Crvena zona 23,91 RSD
Dvotarifno merenje
Zona Viša dnevna tarifa Niža dnevna tarifa
Zelena zona (viša dnevna) 9,10 RSD 2,28 RSD
Plava zona (viša dnevna) 13,66 RSD 3,42 RSD
Crvena zona (viša dnevna) 27,33 RSD 6,83 RSD
Zelena zona (niža dnevna) 9,10 RSD 2,28 RSD
Plava zona (niža dnevna) 13,66 RSD 3,42 RSD
Crvena zona (niža dnevna) 27,33 RSD 6,83 RSD
Upravljana potrošnja
Zona Viša dnevna tarifa Niža dnevna tarifa
Zelena zona (viša dnevna) 9,10 RSD 2,28 RSD
Plava zona (viša dnevna) 11,62 RSD 2,90 RSD
Crvena zona (viša dnevna) 22,23 RSD 5,81 RSD
Zelena zona (niža dnevna) 9,10 RSD 2,28 RSD
Plava zona (niža dnevna) 11,62 RSD 2,90 RSD
Crvena zona (niža dnevna) 22,23 RSD 5,81 RSD

Faktori koji utiču na cenu

Više faktora utiče na cenu struje u Srbiji. Pre svega, tu su troškovi proizvodnje i distribucije energije, koji mogu varirati zavisno od tipa energenata koji se koriste.

Takođe, svetske cene energenata direktno utiču na lokalne tarife.

Državna politika i ekonomski uslovi igraju ulogu u određivanju cena, kao i investicije u infrastrukturne projekte koje mogu unaprediti distribuciju električne energije.

Konačno, važno je napomenuti kako cena struje u Srbiji varira i u zavisnosti od specifične zelene, plave ili crvene zone u kojoj se potrošnja događa.

Cena struje u Srbiji 2024 i očekivana poskupljenja 2025

U svetlu trenutnih ekonomskih i ekoloških uslova, predstojeće investicije igraju ulogu u određivanju cene električne energije u Srbiji za 2024. i 2025. godinu.

Važno je sagledati projekte i ulaganja koja će uticati na očekivana poskupljenja struje. Ovo se posebno odnosi na razvoj obnovljivih izvora energije i gasnih interkonektora.

Projekti i investicije

Investicije u energetiku su bitne za osiguranje stabilne i održive energetske budućnosti Srbije. U toku su brojni projekti koji se fokusiraju na obnovljive izvore energije, uključujući vetroelektrane i solarne farme.

Takođe, razvoj gasnog interkonektora sa drugim zemljama doprinosi diversifikaciji izvora energije i smanjenju zavisnosti od uvoza električne energije.

  • Izgradnja novih vetroparkova
  • Solarne elektrane širom Srbije
  • Proširenje kapaciteta hidrolektrana
  • Interkonekcija sa regionom putem gasnih mreža

Moguća poskupljenja i razlozi

Očekivana poskupljenja struje u 2025. godini mogu biti posledica nekoliko faktora. Prvo, energetska kriza i fluktuacija cena gasa na globalnom tržištu mogu značajno uticati na cene električne energije.

Drugo, rastući troškovi uvoza energije i potrebe za modernizacijom energetske infrastrukture zahtevaju dodatna ulaganja koja će neminovno dovesti do porasta cene.

Sonja

By Sonja

Sonja Ilić piše sa strašću za analizu društvenih i ekonomskih promena. Uvek u potrazi za odgovorima, uživa u istraživanju aktuelnih tema i razumevanju njihovog uticaja na svakodnevni život.